BMW BMW 1 Series Convertible (E88) 118i 6AT RWD (143 HP)
2008–
141
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |