BMW BMW 1 Series Convertible (E88) 125i 6AT RWD (218 HP)
2008–
215
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |