BMW BMW 1 Series Convertible (E88) 135i 6MT RWD (306 HP)
2012–
302
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 260L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 89W Rsc || 225/45 R17 91W Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |