BMW BMW 1 Series Coupe (E82) 120d 6MT RWD (177 HP)
2007–
174
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |