BMW BMW 1 Series (F20) 116i 8AT RWD (136 HP)
2011–
134
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4323mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Disc |