BMW BMW 1 Series M Coupe (E82) 3.0L 6MT RWD (340 HP)
2011–
335
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 499Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 370L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35R19 93Y Xl || 265/35R19 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |