BMW BMW 1 Series 120 MHEV 7AT FWD (156 HP)
2025–
154
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 154bhp |
| Power | 114.7kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 95Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |