BMW BMW 2 Series M240i 6MT RWD (340 HP)
2017–
340
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 340bhp |
| Power | 253.5kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 Zr18 88Y || 245/35 Zr 18 92Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |