BMW BMW 3 Series Cabriolet (E46) 325Ci 5AT RWD (192 HP)
2003–
189
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |