BMW BMW 3 Series Compact (E46/5) 320td 5AT RWD (150 HP)
2001–
148
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4262mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |