BMW BMW 3 Series Coupe (E30) 316 5MT RWD (90 HP)
1983–
89
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1766cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |