BMW BMW 3 Series Coupe (E46) 323Ci 5AT RWD (170 HP)
1999–
168
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |