BMW BMW 3 Series Coupe (E92) 320i 6MT RWD (170 HP)
2011–
168
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4612mm |
| Width | 1782mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91V Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |