BMW BMW 3 Series Coupe (E92) 325i 6MT RWD (218 HP)
2011–
215
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.6mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4612mm |
| Width | 1782mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |