BMW BMW 3 Series Coupe (E92) 335xi 6AT RWD (306 HP)
2006–
302
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |