BMW BMW 3 Series (E21) 323i 3AT RWD (143 HP)
1975–
141
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2316cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.2kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |