BMW BMW 3 Series (E46) 316i 5MT RWD (105 HP)
1997–
103
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1895cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |