BMW BMW 3 Series (E46) 325i 5AT RWD (192 HP)
1997–
189
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |