BMW BMW 3 Series (E90) 320d 6AT RWD (177 HP)
2005–
175
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |