BMW BMW 3 Series (E90) 325xi 6AT AWD (218 HP)
2005–
215
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |