BMW BMW 3 Series (E90) 335d 6AT RWD (286 HP)
2005–
282
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |