BMW BMW 3 Series (F30) 325d 6MT RWD (218 HP)
2012–
215
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4624mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1413mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 480L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R17 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |