BMW BMW 3 Series four-door (E30) 320i 5MT RWD (125 HP)
1983–
123
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1990cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 196km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |