BMW BMW 3 Series four-door (E30) 325ix 5MT RWD (170 HP)
1983–
168
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |