BMW BMW 3 Series Gran Turismo (F34) 340i xDrive 8AT AWD (326 HP)
2016–
321
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4823mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |