BMW BMW 3 Series Gran Turismo 320d xDrive 8AT AWD (184 HP)
2013–
181
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4823mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |