BMW BMW 3 Series Sedan (E46) 320i 5AT RWD (170 HP)
2002–
168
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2171cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |