BMW BMW 3 Series Sedan (E90) 325d 6MT (204 HP)
2009–
201
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4531mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91 W |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |