BMW BMW 3 Series Sedan M340d xDrive AWD (340 HP)
2025–
335
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 95Y Xl // 255/40 R18 99Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |