BMW BMW 3 Series Touring (E46) 330xi 5MT (231 HP)
2001–
228
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 93 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |