BMW BMW 3 Series Touring (E91) 325d 6AT (204 HP)
2009–
201
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91 W |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |