BMW BMW 3 Series Touring (E91) 325i xDrive 6MT (218 HP)
2009–
215
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 242km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91W |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |