BMW BMW 3 Series Touring (E91) 330i 6MT (272 HP)
2009–
268
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91Y |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |