BMW BMW 3 Series Touring (E91) 330i 6MT RWD (258 HP)
2005–
255
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 91Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |