BMW BMW 3 Series Touring (F31) LCI 320d xDrive 6MT AWD (190 HP)
2016–
186
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4633mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |