BMW BMW 3 Series Touring (G21) 320d 6MT FWD (190 HP)
2019–
187
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |