BMW BMW 3 Series Touring 320d 5AT (136 HP)
1999–
134
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1951cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |