BMW BMW 3 Series Touring 320i 5MT (170 HP)
1999–
168
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |