BMW BMW 3 Series Touring 325i 5AT (192 HP)
1999–
189
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |