BMW BMW 3 Series Touring 330d xDrive 8AT AWD (286 HP)
2025–
282
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |