BMW BMW 3 Series Touring 330i xDrive 8AT AWD (245 HP)
2025–
242
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |