BMW BMW 4-Series Convertible 440i xDrive MHEV 8AT AWD (374 HP)
2025–
369
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 369bhp |
| Power | 275.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 95Y Xl // 255/40 R18 99Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |