BMW BMW 4 Series Coupe 420d xDrive MHEV 8AT AWD (190 HP)
2025–
187
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |