BMW BMW 4 Series Coupe 420i 8AT (184 HP)
2021–
181
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |