BMW BMW 4 Series Coupe 430d MHEV 8AT RWD (286 HP)
2025–
282
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4768mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |