BMW BMW 5 Series (E60) 530i 6MT RWD (231 HP)
2003–
228
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |