BMW BMW 5 Series (E60) 530xi 6AT RWD (258 HP)
2003–
255
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
154
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 248km/h |
| Top Speed | 154mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2888mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |