BMW BMW 5 Series (F10) LCI 530d xDrive 8AT AWD (258 HP)
2014–
255
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2967mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 520L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |