BMW BMW 5 Series Gran Turismo 535i xDrive 8AT (315 HP)
2009–
315
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 R18 100 Y Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |