BMW BMW 5 Series Gran Turismo 550i xDrive 8AT AWD (450 HP)
2013–
443
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 443bhp |
| Power | 330kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 2130kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 98 Y Rsc (Front) - 275/40 R 19 101 Y Rsc (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |